Tillbaka
Tätskikt
Stäng

iCell lösull 14 kg (minsta köp 5st)

Lösullsisolering baserad på tidningspapper, brandskyddad med aluminiumhydroxid samt bor.

Lösull levereras komprimerad i säckar och behöver fluffas upp för att få önskvärd funktion. Mindre volymer kan fluffas med Granen, medan större volymer kräver isoleringsmaskin.

Tillverkad i Älvdalen.

Lambdavärde: 0,039

1 050kr

Lösull från iCell är en flexibel cellulosaisolering för väggar, tak och bjälklag. Råvaran för framställning av isolering består av returtidningar, som i sin tur tillverkats av rena cellulosafibrer från barrträd. Den tillverkas i en torr process med låg energiåtgång i en modern fabrik i Älvdalen, Dalarna.

iCell Lösull är lätt att hantera, dammar minimalt och inte minst suverän ur arbetsmiljösynpunkt, inget kli, klåda eller andra irritationer – helt enkelt en fröjd för installatören.

Tack vare sin höga densitet och den låga värmeledningsförmåga, så ger lösull utmärkt isolering mot kyla, värme och ljud.

Isoleringsskiktet skapas utan skarvar och materialet kan med fördel användas i båda gamla och nya konstruktioner.

Med cellulosa-lösull går det att bygga diffusionsöppet, tack vare cellulosans hygroskopiska egenskaper.

Dimensioner 80 × 40 × 36 cm
Tillverkare

iCell

Tillverkningsland

Sverige

Lagerstatus

Lagervara

Antal per förpackning

21 pkt / pall

Lambdavärde

0,039

Storlek på paket

0,1 m³

Ställ en fråga

Ställ en fråga